Martin Reiner a Ivan Blatný, dva básníci

mač 201415. ročník festivalu Měsíc autorského čtení, který zahrnuje literaturu všech žánrů a podob, se koná ve čtyřech městech (Brně, Ostravě, Košicích a Wroclavi) a třech státech. Čestným hostem letošního ročníku je Skotsko. Já festival samozřejmě navštěvuju v Brně, kde se odehrává v Divadle Husa na provázku na Zelném trhu.

Úterý 22. 7. 2014 (2. vystoupení): Martin Reiner

Po Peteru Mayovi přišel na scénu další skromný a milý, i když trochu jinak milý, člověk. Martin Reiner (1964) je významný organizátor kulturního života (slam poetry, Poezie bez hranic, Loď literátů, revue Neon aj.), dramatik, básník a spisovatel. Nejnověji vydal knihu Básník / román o Ivanu Blatném.

Na začátek zahlaholil, že si na těch prknech připadá stále jako dítko nehodné velkých literárních bardů (zmínil hlavně Ivana Wernische). A potom už vyprávěl o Ivanu Blatném.

Tomuto básníkovi a jeho dílu se odborně i srdcem věnoval od roku 1986. Úžasná doba a jistě úžasné znalosti. Přesto podle čtené ukázky, kterou sestavil jako koláž o Blatného lásce Miladě, nejde pouze o odbornou monografii. Jde o plnohodnotný umělecký počin.

Reinerův pohled na život Ivana Blatného je místy kritický, sarkastický, ale hlavně lidský. Nevyhýbá se ani mírně tabuizované části jeho života v anglickém blázinci, ani jeho milostným avantýrám. Jeho ne příliš hezkému pohledu na ženy…

Diskutujeme částečně o Blatném, částečně o Reinerovi. Nejvíc o Reinerovu pohledu na Blatného, kterého považuje (spolu s Ivanem Wernischem) za nejzásadnějšího českého básníka 20. století.

Poesii, která pro něho byla způsob, jakým vyjádřit svoje myšlenky a pocity, psal prý ve stavu specifického stavu vědomí. Stejně jako Reiner. Psaní básní podle něho kombinuje umělecké vytržení a řemeslnou práci – vysnít, napsat, seškrtat a dát básním tvar.

To ovšem mluvíme o psaní básní pro čtenáře. Cizelování sbírky, která má v budoucnu být vydána a čtena. Blatný ale v poslední fázi svého života přestal psát pro čtenáře, pouze zapisoval proud imaginací a veršů. Právě toto je asi schopný nám, čtenářům, objasnit pouze autor-básník.

Reinerova monografie začala vznikat už za totality. Těsně před listopadem 1989 udělal o Blatném v Brně undergroundový pořad. Dojalo mě, když dvě staré dámy, které seděly vedle mě, v té chvíli uznale pokývaly hlavou: ano, to byla tehdy velká událost…

Reiner 30 let sbíral vzpomínky pamětníků, nepublikované deníky a korespondenci Blatného známých a další zdroje faktů. To prý šlo kupodivu lehce. Větší obtíže měl při samotném psaní, protože cítil velkou zodpovědnost. Vyškrtal 150 stran, aby kniha byla čtivá (stejně jako Jan Němec ve svém románu o Františku Drtikolovi).

Martin Reiner se touto prací stal největším expertem na život a dílo Ivana Blatného. Dnes se věnuje čtení a přednáškám o Blatném a pracuje na dalším románu, který má také rozepsaný už delší dobu – od roku 2005.

A já jsem opět trošku pronikla pod autorskou pokličku a seznámila se s velmi zajímavým člověkem. Tedy se dvěma: s Martinem Reinerem a Ivanem Blatným. Oba dva si vysloužili místo na mém To Read Listu.

Celý záznam ze čtení už je k dispozici:

httpv://www.youtube.com/watch?v=OmHcpgEMNG4

Líbilo se? Pomohlo? Sdílej!

Chci napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *